הילוכים ידניים/ShutterStock

נפילתה ונפילתה של התיבה הידנית בישראל

8.4.2020 / 7:00

איך הפכה תיבת ההילוכים האוטומטית, פעם סמל לוקסוס ונחלתן של מכוניות גדולות לאביזר חובה בכל מכונית בישראל. ומה בכל זאת גורם לנו לבחור בתיבה ידנית?

סיפור שמתרוצץ בין כתבי הרכב מספר איך לפני שנים, באחד מהביקורים בישראל של נציג יצרנית מכוניות אירופיות (למיטב זכרוני סיטרואן), כאשר נסובה השיחה על ההעדפה הגורפת של הישראלים לתיבות האוטומטיות אמר שהוא שמע על כך שההיסטוריה שלו רצופה מלחמות, אבל הוא לא שיער שיש פה כל כך הרבה נכים.

נקודת ההשקפה של אותו בכיר נבעה מכך שבאירופה של עד לפני כעשור, מכוניות ידניות היו דומיננטיות בצורה כמעט חסרת עוררין. בניגוד לאמריקנים למשל, הקהל האירופי המורגל במכוניות קטנות וחסכוניות לאחזקה והמודע לצריכת הדלק, זה שנוהג בכבישים הרריים ועקלקלים - העדיף את השליטה בתיבת ההילוכים באופן עצמאי. את המוכניות האוטומטיות שייכו שם לאנשים מוגבלים פיזית, זקנים או כאלו שאינם מסוגלים להתמודד עם תפעול ידני של התיבה.

תיבות הילוכים ידניות. יצרן, אתר יצרן
תיבת הילוכים ידנית, היום נחלתם של חובבי נהיגה בלבד?/אתר יצרן, יצרן

אבל מה קרה בתקופה הזו בישראל? בשביל זה אנחנו צריכים ללכת עוד קצת אחורה. אם אתם כמוני ילידי המחצית הראשונה של שנות ה-80 ואף קודם לכך, נסו לשחזר את המכונית בבית של משפחה ישראלית ממוצעת - אצלנו בבית למשל הקו המקשר בין הפיאט 131 מריפיורי, האלפא סוד, האופל אסקונה, הסובארו לאונה והלגאסי היה אחד - היה ברור - הן תמיד היו עם תיבת הילוכים ידנית. תיבת הילוכים אוטומטית הייתה משהו שהופיע במכוניות גדולות, יוקרתיות וכמובן אצל מכוניות אמריקניות. היום, מתוך מאות דגמי מכוניות חדשות המוצעות בישראל רק כ-20 מהן מציעות תיבת הילוכים ידנית (בניכוי גרסאות ספורטיביות). גם אלו שכן מוצעות עם תיבה ידנית נמכרות טיפין טיפין.

מאז תחילת שנות ה-90, למרות כמה שנים שהצליחה לסחוב התיבה הידנית, יחד עם הפקקים והגודש, זו האוטומטית הפכה מהפנטזיה על המכוניות של הביוקר למציאות ישראלית נפוצה. המכונית האוטומטית הפכה לדבר שמחובר לצרור המפתחות שלנו יותר מהפלסטיק הזה שמוציא עגלות במקום מטבע של חמישה שקלים.

תיבות הילוכים ידניות. יצרן, אתר יצרן
מכוניות קטנות עם מנועים קטנים בכבישים הרריים ותפיסה של חיסכון היו הסיבות המרכזיות לפופולריות של תיבות ידניות באירופה/אתר יצרן, יצרן

בעזרת מסד הנתונים של אתר השוואת הרכבים קארזון, בנינו גרף מכירות המספק את ההמחשה הכי טובה לשינוי הזה, שינוי גורף המקיף גם קבוצות וקטגוריות שלכאורה תיבות הילוכים ידניות הולכות איתן טוב יותר מקניידלעך במרק. דוגמאות? רק במעבר בין שנת 2003 ל-2004 ירד נתח השוק של המכוניות הידניות מ-30 לכ-15 אחוזים גם בעשור האחרון הגרפים מראים ירידה קבועה ומתמשכת באחוזים.

אבל אחת לכמה זמן הגרף קופץ (טוב, לא באמת קופץ, על מי אני עובד - זה יותר עווית של פרפורי גסיסה), מסתבר, שכאשר זה מגיע למחיר המכונית אם המספר שליד המכונית באולם התצוגה מספיק אטרקטיבי, הישראלי לא מהסס לחזור ולהשתמש בדוושה השלישית של המכונית.

קחו למשל את סוזוקי אלטו, אחת מחלוצות קטגוריית המיני, כאשר הייתה הידנית הזולה בישראל היא זכתה למספרים נאים מאוד, מי שהחליפו אותה בצמרת הקטגוריה הזו, קיה פיקנטו ויונדאי i10 גם הן עם תיבה ידנית שהגיעו לפה ב-2011, מה קרה לגרף? תסתכלו בעצמכם פה למטה.

תיבות הילוכים ידניות. קארזון, צילום מסך
גרף המכירות של מכוניות מיני ידניות/צילום מסך, קארזון

קטגוריה מעל קבוצת מכוניות המיני, אצל מכוניות הסופר מיני, המגמה הייתה דומה מאוד. למרות הנטייה הטבעית של הלקוחות הקלאסיים של מכוניות עירוניות וחסכוניות לבחור במכוניות ידניות, גם שם הייתה דעיכה של התיבה הידנית ואז בשנת 2011 ו-2012 קפיצה במכירות המכוניות הידניות. האם הישראלים גילו את הקסם האירופי? לא ממש, אבל הם גילו קסם של שתי אירופיות - סקודה פאביה שנמכרה במחיר של 70 אלף שקלים לידנית ובשנת 2012 אחותה הספרדית סיאט איביזה עם אבזור נאה, תדמית צעירה ותג מחיר של 73 אלף שקלים.

תיבות הילוכים ידניות. קארזון, צילום מסך
מכוניות סופר מיני ידניות, הקפיצה - כאשר הן מוצעות במחיר נכון/צילום מסך, קארזון

התופעה הזו לא הייתה אנקדוטה אחת. גם שלוש שנים אחר כך, עם הכניסה של מותג דאצ'יה לישראל בשנת 2015. העובדה שהמכוניות האלו נמכרו בתחילת דרכן אך ורק עם תיבות ידניות לא הפריעה למותג להציג חדירה טובה מאוד לשוק המקומי, טובה מאוד יחסית למכונית עם תיבת הילוכים ידנית בלבד, ממותג שבביקור הקודם שלו בישראל בסוף שנות ה-80, השאיר יותר מאוכזבים מאשר ילדים שבליל הסדר מגלים שאליהו הנביא הוא בעצם הגרסה המה-זה מעאפנה של סנטה קלאוס.

תיבות הילוכים ידניות. קארזון, צילום מסך
עוזבים ידיים מהידניות/צילום מסך, קארזון

ובכל זאת, יש אנשים שעבורם תיבת הילוכים ידנית היא בהחלט משהו מבוקש ברשימת הדרישות מהמכונית. בין אם אלו אנשים שנהנים לנהוג ולשלוט במכונית, או כאלו שחיסכון בדלק חשוב להם. אבל יש גם משהו מעבר לזה - אנשים שנוהגים במכונית ידנית נוהגים טוב יותר. המעורבות התמידית בנהיגה, הצורך לשלוט בקצב ההאצה וההאטה הופכים אותם לכאלו שלא עוברים לתפעול גז ברקס אוטומטי. מעבר לזה, כאשר שואלים אותי על מכונית ראשונה לצעירים, אני תמיד ממליץ קודם על מכונית ידנית, היא משאירה אותם מודעים ומחוברים ולא מאפשרת להם להתעסק בטלפון בזמן שהם נוהגים. חוץ מזה, לדעת לנהוג במכונית ידנית זה תמיד טוב, ראיתם פעם גיבורים בסרטי פעולה מוצאים מכונית מילוט ואז לא יכולים לברוח כי הם לא יודעים לנהוג במכונית ידנית?

תיבות הילוכים ידניות. יצרן, אתר יצרן
תיבת ההילוכים האוטומטית הפכה לאביזר חובה במכונית וזה רק ילך ויחמיר/אתר יצרן, יצרן

אז האם יש סיכוי לחזרתה של התיבה הידנית? התשובה הקצרה היא: לא. התשובה המפורטת יותר: פחחחח, ממש לא. גם בערש מולדתן של המכוניות הקטנות - אירופה - הנתונים משתנים. כי למרות ההעדפה ההיסטורית שלהם לתיבות ידניות, בתוך עשור המגמה הזו כבר נמצאת עמוק בתהליכי שינוי. עם עליה של 80 אחוזים במכירות של מכוניות אוטומטיות על פני אלו הידניות. כמה גורמים חברו ליצירת השינוי הזה, הגודש העולה בכבישים גם שם, השיפור בתיבות ההילוכים החדשות שמאפשר להן להציג חיסכון בדלק וביצועים עדיפים על אלו של הידניות ועוד. מבט למגמות של תעשיית הרכב, עם יותר ויותר מכוניות היברידיות ובעשור הבא גם מכוניות חשמליות - והתיבה הידנית הולכת ומאיצה הרחק מאיתנו, אתם זוכרים איך נכון? קצת גז ואז לשחרר לאט לאט את הקלאץ'...

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully