השקה/ShutterStock

הביצה שהושקה

8.4.2020 / 7:00

לא כל רגע סלבריטאי נוצץ שאתם רואים בסטורי שווה זהב, אבל כמעט כל דבר אחר שווה כסף. הרבה כסף

לפני עשור בדיוק, אפריל 2010, וואלה! סלבס שמחה לסקר את רותם סלע (הרבה לפני החיבור המתוקשר עם אסי) כשהגיעה לפתיחת חנות אופנתית במרכז תל אביב, כזו ששייכת למשפחתו של ארוסה הטרי דאז. מלבדה, רשימת המוזמנים הזוהרת כללה את האישה והחזה אורית פוקס, מלכות דראג וכמה צלמי פפראצי, אף אחד מהם לא תועד מחזיק שקית בגדים ביציאה מהאירוע. ימים ספורים לפני כן, הופיעה במדור הרכילות החביב עליכם ידיעה על יוצאת הריאליטי אלין לוי, אז אושייה סופר מדוברת שהגיעה להשקת מותג קוסמטיקה גלובלי, בחברת נשים נוצצות כמו קרן פלס, ליטל שוורץ ו... פבלו רוזנברג. כולם השיקו כוסות קאווה, איש מהם לא נפנף במארז המסקרה והליפסטיק שאספו ביציאה והעשיר את מדף התמרוקים שלהם.

עשר שנים קדימה (ועד לרגע לפני שנגיף הקורונה השבית את השמחה), לא רק וואלה! סלבס אלא כל מדורי הרכילות, תכניות הבידור על המסך, העמודים הפעילים של כלי התקשורת הצהבהבים ברשתות החברתיות - מלאים בתמונות, קטעי וידאו ובידיעות על אירוע השקה מרגש אחד שרודף אירוע בכורה פומפוזי אחר, שהתקיים באותו הערב של מסיבת החשיפה הנוצצת למותג שעשה עלייה מחו"ל, כולם בהשתתפות אנשי ביצת הבידור הזוהרים. החשיפה היא אותה חשיפה, אבל ההבדל הגדול? הכוכבים שאתם רואים מחייכים בתמונות או מתראיינים בהתרגשות, אלה שפעילים בתעשייה כמה חודשים, שנים או אפילו עשורים, כבר לא מגיעים כדי להצטלם וללכת עם מתנה שיעבירו הלאה, אלא עם המחאה שמנה שבטח משמחת את מנהל סניף הבנק שלהם. כן, המפורסמים עושים מזה כ-ס-ף והרבה.

אריאל רוטר, רותם סלע. נמרוד סונדרס
בלי שקית בגדים ביציאה. רותם סלע ואריאל רוטר, גרסת 2010/נמרוד סונדרס

נדמה שעם השנים לא רק אירועי ההשקה השתכללו והפכו למעניינים או חווייתיים יותר, אלא גם האושיות המדוברות שבוחרות להגיע אליהם - כאלה שבעבר היו מסתפקים בבקבוק בושם חדש, חליפה נחשקת או מקסימום בהקרנה חגיגית של להיט קולנועי חדש לפני כולם, כולל החשיפה במדורי החברה - אבל כיום כף רגלם לא תדרוך על השטיח האדום בלי שכר הולם, כזה ששווה להם לצאת מהמיטה עבורו, לחייך מול הפלאשים ולפטפט אל המיקרופון. כי אין סיבה שאם הם מוכנים לספר מה עובר עליהם, המותג שזוכה לחשיפה לא יהיה מוכן לפתוח את הארנק בתמורה. זה כבר לא קורה.

"פעם סלבס היו מגיעים לאירועי השקה רק כי היה להם פאן, כך שמוצר חדש במתנה או תלוש קנייה היו בונוס נחמד. לאנשי תעשיית הבידור היה חשוב בעיקר לראות ולהראות", נזכרת ש' (השם המלא שמור במערכת), שעוסקת בייצוג אמנים וטאלנטים כבר מעל לעשור. "המתנה באירועים האלה הייתה נחמדה, הבילוי על השטיח האדום היה סוג של כיף, היום מדובר בתחום ממוסד יותר. בעבר, אנשי השיווק ומפיקי האירועים היו פונים בעצמם לסלבס באופן ישיר ואלה הגיעו כדי להתחכך ולכבד. ברגע שהבינו שיכולים לעשות כסף מהבילוי, שזו עבודה ממש, שיש הצפה של אירועים ולא צריך לקפוץ לכל השקה של משקפיים, כל המערך השתנה. זה קרה עם כניסת האלמנט הכספי, אז הכוכבים גם התחילו לערב את הסוכנים שלהם בהחלטה אם להגיע לאיוונט או שלא".

סימונה שרם, מפיקת אירועים שמתמחה בחיבור של הסלבס להשקות, מעידה שהייתה החלוצה בתחום התשלום עבור ההגעה למפגשים הממותגים. בשיחה עם וואלה! סלבס, סיפרה שכבר לפני יותר מחמש שנים, היא הייתה זו שיזמה את המהלכים שהפכו את האירועים המדוברים לעבודה בתשלום עבור המפורסמים. "בהתחלה, באותה התקופה, היה עלי סוג של עליהום", היא נזכרת, "קשרי חברות שיצרתי במשך שנים עם אנשים מפורסמים, גרמו לי להיות זו שחברות מבקשות ממנה להביא אותם לאירועים שלהן. ביקשו ממני לגרום להם להגיע עבור מתנה, חבילה כלשהי של הטבות ובתמורה הם היו זוכים לחשיפה, כמו המותגים שהפכו למוכרים בזכות הפרצופים שמרימים להם את האירוע".

"כשראיתי איך בכל העולם המפורסמים מגיעים לתצוגות, למסיבות, לאירועי השקה ומשלמים להם על זה, גובים עשרות אלפים על הנוכחות שלהם, החלטתי שאני לאירועים שלי - לא מביאה יותר סלבס בלי תשלום. מספיק, זה לא היה מקובל עליי וממש תסכל אותי, כי הם היו מוכנים להגיע כטובה אישית עבורי לאירוע, אבל הזמן, ההכנות, הראיונות הם עבודה לכל דבר, ממש כמו יום צילומים וזה היה השיקול שלי כשהחלטתי לדרוש כסף עבור סלבס שמגיעים לאירוע השקה".

בהתחלה, לדבריה של שרם, היו אושיות ביצה שהתנגדו, "ממש לא רצו את התשלום, ברחו מזה כאילו מדובר בקורונה", צוחקת המפיקה, "זה נבע בעיקר מפחד, בגלל שלא ידעו איך יגיבו לעובדה שמשלמים להם על מנת להופיע, כשזה יתגלה. אבל אחרי שהסלבס הבינו שלא מדובר בבעיה, גם המותגים הבינו שהכי בטוח להביא את האנשים הנכונים ביותר לאירוע תמורת עלות סמלית, מה שמעוגן בחתימה על חוזה מסודר, הסכם עבודה. סוכני הטאלנטים וסוכנויות הייצוג צריכות להודות לי, על העבודה שאני מייצרת לאנשים. אני לוקחת את האחריות כולה עליי".

אנחל בונני, סימונה שרם. אביב חופי
"בהתחלה ברחו מזה כאילו מדובר בקורונה". סימונה שרם עם אנחל בונני/אביב חופי
ליהיא גרינר. רפי דלויה
פחות פנויה לאירועים. ליהיא גרינר ונעמה קסרי/רפי דלויה

את ליהיא גרינר, כנראה שאין צורך להציג: מי שהגיעה לתודעה הציבורית כמשתתפת "האח הגדול" בשנת 2010, הפכה לאחת הנשים המפורסמות בישראל, לאו דווקא בזכות כישרון בימתי כמו בגלל האישיות הגדולה שלה והעובדה שבילתה בתחילת דרכה בביצת הבידור בין שלל אירועים נוצצים, סוקרה בהתאמה בתקשורת - מה שגרם לה להיות פרצוף מוכר כמעט בכל בית.

"מאז העלייה בפופולריות של הרשתות החברתיות, אינסטגרם בעיקר, הסלבס שווים יותר. היום להביא אנשים מפורסמים, 'משפיענים' לאירועים של חברות מסחריות, זו בקשת עבודה לכל דבר - כי הפכנו להיות הפרסום עצמו, פרסומת מהלכת", היא מעידה. "הרי מבקשים ממך לפרסם כמה תמונות, לפרגן בסטורי, לתייג, לספר כמה נחמד לך, לעומת מה שקרה בתקופה שאחרי שיצאתי מהריאליטי, אז אירועים היו נטו כמה צילומי פפראצי ונגמר, בילוי נחמד", היא משחזרת.

"אחרי שהתחתנתי, הבאתי שלושה ילדים, אני פחות פנויה לאירועים כאלה כמו שהייתי בעבר. אז נהניתי כרווקה, זה היה יותר פאן, זה היה לגמרי כדי להראות שהייתי שם, שיראו אותי, לקדם את עצמי. פעם זה היה שונה, לא היו כל כך הרבה אירועים כמו שקורה בשנים האחרונות, כיום כשאני עסוקה ורוצים אותי בכל מקום, זה פחות מרגש אותי, כך שאם רוצים אותי באירוע צריכים 'להתנהג בהתאם' ולשלם בתמורה".

המלחמה על האיוונט

העלייה בכמות אירועים הממותגים, שיכולים להתרחש בתדירות של ארבעה או חמישה בשבוע אחד, הפכה למלחמת מפרסמים על הכוכב הנכון באיוונט הנכון ובהתאמה, תעלה למותג מסחרי לא מעט כסף. "בשנים האחרונות, כל תחום האירועים גדל, במקביל להתחזקות הרשתות החברתיות, הרי לפני עשור לא היה נהוג לערוך השקות לכל מוצר חדש", מסבירה סוכנת האמנים ש', "מאז תחילת עידן הטאלנטים והאינסטגרם - עולם הפרסום, השיווק ויחסי הציבור השתנה והתאים את עצמו למצב החדש. כלומר אם בעבר, בעיקר איי-ליסטים היו אלה שמוזמנים לבכורות ואירועים נוצצים, היום אלה שבראש הרשימה הם אנשים עם כוח ברשתות החברתיות. זו עבודה לכל דבר, ממש כמו פרסום של מותג או מוצר באמצעות קמפיין אינסטגרם".

סוכנויות ניהול האמנים, אם תהיתם, היו מופתעות תחילה שיש ללקוחות שלהם, הטאלנטים, הכנסה שלא עוברת דרכן. עם הצפת האירועים, העובדה שכל אחד מקבל סכום שונה, גרמה גם לשיח של המפורסמים להשתנות והם חזרו לנהל גם הגעה לצורך ראיון דרך סוכנות הייצוג שלהם. "בעבר אמנים הסכימו להגיע לאירוע עצמאית תמורת סכום מסוים, לקחו פחות כסף מאשר הסכום אותו הסוכן היה דורש עבור הופעה שלהם", מגלה ש', "אבל היום כולם חכמים יותר וזה 'דבר עם הסוכן שלי'. הסכומים יכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים לאדם שמגיע לאירוע. יש גם הבדל בין אירועים 'גבוהים', כמו זה של מותג סופר-יוקרתי או בכורה שכולם רוצים להיות בה, לבין 'אירועי פח', כאלה שכוללים סלבס שממותגים קצת פחות גבוה, יוצאי ריאליטי שכבר הספיקו לשכוח מוזמן אליהם. כמובן, שיש גם את האירועים החווייתיים או אירועים שמעניינים את הילדים של הסלבס, לאלה, כוכבים יגיעו כדי ליהנות עם כל המשפחה בלי לבקש תשלום".

הסלב-שף, טום אביב, מגלה שיגיע להשקה "אך ורק בקטע של פרגון, גם זה רק אם האירוע קשור אליי או לתחום העיסוק שלי - חנות שאני מתחבר אליה, מסעדה של קולגה או אירוע של מותג שאני אישית אוהב. אני לא בטוח שהחשיפה שאלה שהולכים לאירועים מקבלים היא בהכרח חיובית והכסף שמקבלים על החלטורות האלה קטן, אפילו לא מגרד לי בהכנסה החודשית. כשניצחתי ב'מאסטר שף', הדבר הראשון שמיכל אנסקי אמרה לי, אבל ממש מיד, הוא 'אל תלך לקדם מוצרים של אחרים כל הזמן'. מקפיד על זה מאז. אני לא אבלה באירוע רק כדי לראות ולהיראות, ככה שאם אירוע הוא יוקרתי ומכובד אולי אתאמץ להגיע אליו, אבל אם מדובר בהשקת כספומט במרכז קניות באיזו צומת איפשהו, עם כל מיני פליטים של 'האח הגדול' ו'הישרדות', לא שווה לי להיראות בו גם בתמורה ל-20 אלף שקל".

אז כמה אפסים מספיקים כדי למשוך את אנשי השעה לאירוע שלך? שימו לב, כבר לא בדיוק משנה כמה גדול אתה, משנה דווקא מה עבר עליך לאחרונה. "השיטה של אלה שמגיעים לאירועים קלה: אם אתה מביא אייטם טוב איתך, חושף משהו אישי, אתה שווה יותר כסף. בגלל זה אני לא עושה את זה אף פעם", טוען אביב, "האירועים היחידים שהגעתי אליהם בתמורה לתשלום היו כאלה של אנשים מקורבים אליי, כאלה שאני אוהב ומעריך אישית".

"אמן לא מחכה יותר ל'כתבה חגיגית' או ראיון מיוחד כדי לחשוף סקופ צהוב שקשור לחייו הפרטיים. היום הוא פשוט ילך לאירוע, יפתח את הסיפור שלו בראיון ויקבל על זה המון כסף", מפרטת סוכנת האמנים ש', "לא מזמן שמעתי שרוני דואני, למשל, הייתה אמורה להתראיין ולחשוף סיפור אישי כואב בעיתון מאוד נחשב, הכתבה הייתה אמורה להיות רחבה ומעמיקה. אבל היא בחרה ללכת עוד לפני כן לאירוע השקה, שם לא רק התראיינה על אותו הנושא אלא גם קיבלה עליו המון כסף, מה שגרם לכך שכתבת השער שתוכננה לה בהמשך נגנזה על ידי העיתון", גילתה, "היא העדיפה, בצדק מבחינתה, לקבל על הסיפור משכורת. זה לא שאמנים מחפשים סיפור מזעזע או ירצו לצאת בהצהרה מיוחדת לפני שיגיעו לאירוע כזה או אחר, אבל אם קרה משהו שגורם להם להיות מעניינים יותר, גם אם לכמה רגעים, הם ידעו לנצל את זה עבור הכיס שלהם".

דואני מסרה בתגובה: "אני לא יודעת במה מדובר. לי אין סוכן כבר כבר שנים, אז אני לא יודעת מאיפה יש לסוכן אחר מידע עליי שאפילו אני לא יודעת".

רוני דואני. רפי דלויה
נגנזה בגלל השקה? רוני דואני/רפי דלויה
טום אביב, נלי תגר. רפי דלויה
אך ורק בקטע של פרגון. טום אביב ונלי תגר/רפי דלויה

לדבריה של שרם, הלקוחות שלה, חברות המותגים שבחרו לערוך אירוע זוהר, אף פעם לא מעורבות או בכלל יודעות מה עלות הבאתו של אדם מפורסם לאירוע, כיוון שהן מחליטות על סכום מסוים שיוציאו על מנת לערוך את האיוונט והיא פועלת במסגרת התקציב. "כל מה שמפורסם בתקשורת הוא השערות, מוגדלות מנופחות כמו שהתקשורת עושה. היחידים שחשופים לסכומים הם הכוכבים ואני, הרי אף אחד מלבדי לא קובע את השכר שלהם", היא מסבירה.

איך קובעים מי שווה כמה? זו ממש בחירתה של סופי!
"אני מתמחרת את התשלום עבור כל אחד לפי הדרגה שלו מבחינה תקשורתית, לפי הביקוש שלו. זה העולם של היום, התקשורת מחפשת את האנשים שיביאו כותרות, שיתראיינו, כך שמגיע לאלה כסף עבור העבודה שלהם - כל אחד ואחת מקבלים תשלום סביר וראוי. כמובן שיש גם סלבס שמאבדים פרופורציות בנוגע לתשלום שיקבלו לאירוע, כך שאוותר עליהם ועל העבודה איתם. בסופו של דבר, אם הדרישה שלהם לא ריאלית, הם אלה שיפסידו".

אז מתנות אולי כבר לא נחשבות עבור הטאלנטים, אבל מה לגבי השכר - עד מתי ימשיכו לשלוף המחאות בפני הסלבס שמגיעים לאירוע? מה שברור, לדבריה של גרינר, הוא שלא כל רגע נוצץ שאתם רואים בסטורי - זהב. "עצוב לי שהקהל חושב שהחיים שלנו כל כך קלים וכל דבר מגיע למפורסמים בחינם או כמעט בלי כסף", היא חושפת. "לא מזמן נאלצתי לקנות מכשיר טלפון חדש והגעתי לחברת סלולר, צילמתי שם סטורי לאינסטגרם, פשוט כי אני משתפת בכל מה שקורה בחיים שלי. שילמתי מכיסי 5,800 שקל, אבל כולם חשבו שבגלל שפרסמתי משם סטורי ותייגתי, קיבלתי את המכשיר במתנה - אפילו אמא שלי התקשרה אליי ושאלה אותי אם נתנו לי את המכשיר במתנה בגלל זה. ברור שלא! אני מפרגנת למי שאני אוהבת, אני מתלבשת, מתאפרת ומגיעה, אני פעילה באירוע וזה מה שהקהל שלי מקבל דרכי ודרך התקשורת. זה הג'וב".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully